Dlaczego warto pić matcha?

Podziel się wiedzą!

Japończycy piją ją od wieków, a obecnie staje się ona coraz bardziej popularna na całym świecie i doceniana jest przez coraz większą rzeszę ludzi. Ale dlaczego mielibyśmy spożywać herbatę matcha, skoro regularnie pijemy zwykłą, zieloną herbatę? Poniżej przedstawiamy 7 powodów, dla których warto wprowadzić do swojego menu, również ten ciekawy napój.

Walka z wolnymi rodnikami 

Wszyscy słyszeli coś na temat niszczącego działania tych „terrorystów” na nasz organizm. Herbata matcha rośnie w zacienionych miejscach, z dala od zanieczyszczeń i właśnie to sprawia, że jest bogata w chlorofil i zawiera aż 137 razy więcej antyoksydantów niż zwykła zielona herbata! To czyni ją jednym z najlepszych sprzymierzeńców w walce, nie tylko z wolnymi rodnikami, ale również metalami ciężkimi, które oddziaływają na nasz organizm w życiu codziennym.  A jeżeli jeszcze w to nie wierzysz, to naukowcy z Tufts University odkryli, że herbata matcha klasyfikuje się na złotym miejscu pod względem zawartości antyoksydacyjnej (z ang. ORAC), ponieważ zawiera aż 1 573 µmol TE/g, w porównaniu do granata (105 µmol TE/g) oraz borówek (93 µmol TE/g).

Uczucie spokoju

Nasz mózg produkuje różne częstotliwości fal, w zależności od stanu w jakim się obecnie znajduje. Fale alfa są typowe dla uczucia relaksu, ale jednocześnie pełnią funkcję fal alarmowych. Z kolei fale beta są powiązane ze stanem aktywności i zapracowania, ale również odpowiadają za stres oraz niepokój. Zatem bardziej preferowane są fale alfa. Herbata matcha stymuluje fale alfa podczas, gdy potrzebujemy się skupić lub skoncentrować na wykonywanej czynności. Jednocześnie wspomaga stan relaksu. 

Metabolizm 

Matcha wspiera również metabolizm poprzez spalanie kalorii. W ten sposób wpływa na wskaźnik produkcji energii, a tym samym na spalanie tłuszczu. Jak odkryli naukowcy z American Journal of Clinical Nutrition, osoby spożywające herbatę matcha mają aż o 35-43% wyższy wskaźnik spalania tłuszczu, w porównaniu do przeciętnego człowieka, który ma  wynik 8-10%. Jest to również doskonała wiadomość dla osób, które chciałyby zastąpić kawę, ponieważ badania pokazują, ze spożywanie tej herbaty może wpłynąć na stan psychiczny naszego mózgu, niwelując uczucie zmęczenia. 

Ciśnienie krwi i cholesterol pod kontrolą

 Matcha zawiera dużą ilość katechin EGCG, które działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie oraz przeciwzakrzepowo. To sprawa, że wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo katechiny wpływają na regulacje poziomu cukru we krwi, zwłaszcza podczas posiłku. Związki te, działając na zasadzie filtra, regulują ciśnienie krwi i utrzymują poziom cukru na stabilnym poziomie. Jak wskazują badania, EGSG obniża poziom cholesterolu, a osoby spożywające matcha regularnie znajdywały się w grupie o obniżonym ryzyku wystąpienia udaru mózgu, aż o 20% niższym!

Detoks

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz redukcji wolnych rodników, EGCG ma również pozytywny wpływ na tkanki naszego ciała. Poprawia elastyczność naszej skóry, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, a przez to skóra wygląda na zdrową, świeżą i młodą. 

Przeciwnowotworowa 

Badania nad przeciwnowotworowym wpływem herbaty matcha na organizm człowieka rozpoczęły się już 10 lat temu, ale dopiero obecne obserwacje wskazują na pozytywny wynik. Matcha redukuje ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego, piersi, jajników, prostaty oraz płuc. EGCG ma zdolność blokowania enzymów wpływających na wzrost komórek nowotworowych, niszcząc je przy tym. Nie wpływa to jednak na stan zdrowych tkanek, które pozostają nietknięte.

Oddech 

Wiele osób ma problem z nieświeżym oddechem spowodowanym złym stylem życia. Ten niemiły objaw może jednak również doskwierać bez określonej przyczyny. Na szczęście herbata matcha, jest rekomendowana przez samych lekarzy, jako dobry środek niwelujący tą dolegliwość. Zawiera składniki hamujące rozwój bakterii w jamie ustnej. Wystarczy wypić jej kubek zaraz po posiłku, aby cieszyć się świeżym oddechem. 

Warto wspomnieć, że jest to tylko kilka powodów, dla których można rozpocząć spożywanie herbaty matcha. Z pewnością każdy, kto zacznie ją pić systematycznie doceni jej zdrowotne właściwości. ✿

Podziel się wiedzą!