Dlaczego komary Cię gryzą?

Podziel się wiedzą!

Na jednych komary ucztują, a na in-nych nie. Entomolog Joseph M. Conlon z American Mosquito Control Association podkreśla, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że niektóre osoby są bardziej atrakcyjne dla komarów ze względu na substancje chemiczne, które wydzielają oraz florę bakteryjną. W takim razie co zwabia te złośliwe owady i jak się przed nimi skutecznie chronić?

Ciąża
Badanie z 2002 roku opublikowane w The Lancet wykazało, że kobiety w późniejszych etapach ciąży (średnio 28 tydzień) wydychają o 21% więcej CO2 niż ich rówieśniczki, które nie spodziewają się dziecka. Dwutlenek węgla zwabia komary – ciężarne uczestniczki eksperymentu przyciągnęły dwa razy więcej tych insektów.

Spocone ciało
Kwas mlekowy, produkt uboczny energicznej aktywności fizycznej, wydalany razem z potem, jest silnym atraktantem dla komarów. To jednak nie wszystko – wyższa temperatura ciała również odgrywa ważną rolę. Ciepło staje się bardziej atrakcyjne, gdy komary zbliżają się do potencjalnego gospodarza.

Krew grupy O
Podobnie jak w przypadku ulubionych smaków u ludzi, komary również posiadają własne preferencje. Jedną z ważniejszych jest grupa krwi. Badanie w Journal of Medical Entomology wykazało, że „krwiożercze diabły” są przyciągane przez osoby z grupą krwi O.
Osoby z tą grupą krwi mają skłonność do wydzielania pewnych zapachów, które komary uznają za atrakcyjne – sugeruje entomolog J.M. Conlon.

Spożywasz piwo
Badanie PLOS ONE przeprowadzone w Afryce Zachodniej na mężczyznach pijących piwo lub wodę ujawniło, że konsumpcja piwa wyraźnie zwiększa atrakcyjność osób badanych dla komarów. Mechanizm tego zjawiska niestety nie został jeszcze dokładnie poznany.

Predyspozycje genetyczne
Mechanizm genetyczny może mieć wpływ na to, czy zostaniesz zjedzony żywcem w głębokich lasach, czy też uciekniesz komarom bez szwanku. Naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine poinformowali, że niektórzy ludzie produkują naturalne substancje odstraszające komary. Ta cecha jest genetycznie kontrolowana.

Jak się chronić?
Przede wszystkim trzeba wytworzyć barierę na powierzchni skóry. W tym przypadku doskonale sprawdzają się poniższe związki:
DEET – to N-dietylo-meta-toluamid, czyli etoksylowany alkohol benzylowy. Został opracowany przez chemików armii USA, po doświadczeniu zdobytym w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II wojny światowej. Paruje pod wpływem ciepła, blokując receptory czuciowe owadów,
IR 3535 – to ester etylowy, który działa odstraszająco na komary. Został nawet zarejestrowany jako biopestycyd z EPA, co oznacza, że można go w pewnym stopniu postrzegać jako produkt pochodzenia naturalnego, choć jest stworzony z syntetycznych substancji bazujących na naturalnie występujących aminokwasach. Wykazuje niższą toksyczność niż inne składniki aktywne,
Pyrethrum Extract – naturalny wyciąg z wrotycza dalmatyńskiego, który jest dowodem na to, że również w pełni organiczne związki mogą chronić przed ukąszeniami. Związek jest delikatny dla dzieci oraz kobiet w ciąży, chroni przed ugryzieniami owadów oraz łagodzi ból i swędzenie występujące w miejscach ugryzień.

Najlepiej jest szukać preparatów, które łączą moc tych wszystkich substancji aktywnych. Wtedy zarówno biwak jak i wczasy w tropikalnym lesie przebiegną bez zakłóceń.✿

Podziel się wiedzą!