Dlaczego cholesterol jest niebezpieczny?

Podziel się wiedzą!

Około 60% Polaków ma problem ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu LDL we krwi – specjaliści wręcz alarmują. Niestety mało kto zastanawia się na jakie utajone choroby może przez to cierpieć.

Miażdżyca

Jest chorobą ogólnoustrojową, polegającą na gromadzeniu się cholesterolu i innych lipidów w naczyniach krwionośnych, co skutkuje powstaniem tzw. płytek miażdżycowych. Takie zmiany powstają przede wszystkim w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych, rzadziej w tętnicach kończyn, choć tam również się zdarzają. Z czasem ogniska blaszek miażdżycowych ulegają zwapnieniu, które to prowadzi do stwardnienia tętnic, zwężenia światła tętnic i  ograniczenia ich elastyczności. Efekt? upośledzenie przepływu krwi i w rezultacie niedokrwienie narządów.

Choroba wieńcowa

Zwana jest również chorobą niedokrwienną serca. To nic innego, jak zespół chorobowy, który charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem, a przez to złym zaopatrzeniem serca w tlen. Taki stan jest spowodowany zwężeniem tętnic wieńcowych, odżywiających mięsień serca.

Dusznica bolesna

Zespół objawów związanych z niedotlenieniem serca. Jej charakterystyczne objawy to m.in. ból w klatce piersiowej, który może promieniować w stronę pleców, barków, karku, ramion, łokci. Nie jest to jednak ból długofalowy. Zwykle trwa do kilku minut i jest ugniatający, piekący, bądź ściskający, choć może być też dławiący, promieniujący zazwyczaj do lewego barku oraz lewego ramienia.

Zawał serca

Zawał serca i jego następstwa to bardzo częste przyczyny zgonów w Polsce. Spośród osób z chorobą wieńcową, na zawał serca zapada każdego roku 10%, śmiertelność wynosi około 40%. Atak serca ma miejsce w przypadku niedokrwieniem wskutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca.

Wysoki poziom cholesterolu LDL może nieść ze sobą skutki zagrażające życiu, ale na szczęście można obniżyć jego poziom. Warto sięgnąć nie tylko po specjalistyczne preparaty w aptekach, np. na bazie czerwonych drożdży ryżu, ale również wprowadzić do diety produkty roślinne ze sterolami i stanolami (np. orzechy), warzywa i owoce oraz zadbać o systematyczny ruch. Zarazem należy ograniczyć spożywanie jaj, podrobów i tłuszczy zwierzęcych. ✤

Podziel się wiedzą!