Czy ideał istnieje?

Podziel się wiedzą!

Ideał partnera to nie osoba bez wad, ale taka -której wady jesteśmy w stanie zaakceptować. Zrozumienie tego może przyczynić się do osiągnięcia upragnionego szczęścia u boku drugiej osoby. 

Człowiek zauroczony czy zakochany ma naturalną tendencję do idealizowania bliskiej osoby. Gloryfikuje ją w przekonaniu, że w końcu znalazł „swoją drugą połówkę”. Jest wniebowzięty, że przeżywa sceny, jakie widział dotąd tylko w komediach romantycznych. Z czasem silne emocje opadają, pozwalając dostrzec u partnera niepożądane cechy czy drażniące zachowania. Pytanie jakie sobie zadajemy to: co dalej robić ? Istnieją tutaj dwie pułapki, w które można się złapać: uciekać i szukać perfekcji albo zostać i się męczyć. 

Pułapka numer 1

Problemem jest, kiedy w każdym kształcie doszukujesz się rysy. Ludzie dobierają się w pary na podstawie indywidualnych preferencji i upodobań. Niestety wiele znajomości, mających na celu znalezienie odpowiedniego partnera na całe życie kończy się niepowodzeniem. Jedną z przyczyn może być właśnie poszukiwanie idealnego wzorca. Mężczyzna, który nie pasuje do szablonu pod tytułem „wysoki, szczupły, inteligentny, szarmancki, zabawny, umiejący dobrze gotować i jeżdżący X6” zostaje przekreślony. Nasze wymagania rosną, przez co coraz trudniej znaleźć osobę, która by im sprostała. Być może rozwiązaniem jest pójście na pewien kompromis. Najgorszą opcją jest myślenie typu „tak, ale…”: tak Marek jest przystojny, ale mógłby być wyższy; tak owszem, Natalia jest mądrą kobietą, ale traktuje wszystko zbyt poważnie; tak, przyznaje że on mi się podoba, ale drażni mnie, że jest taki roztargniony… Fakt, że pewne zachowania czy cechy nie pasują do naszego ideału wcale nie musi zwiastować rozstania. Oznacza jedynie, że musimy zdecydować, które z nich jesteśmy w stanie przyjąć i zaakceptować, a które dyskwalifikują potencjalnego kandydata. 

Pułapka numer 2

To sytuacja zupełnie inna od poprzedniej. Człowiek ma świadomość, iż wyśniony ideał nie istnieje, dlatego może krzywdząco obniżyć wymagania. Chodzi o sytuację, w której staje się nieszczęśliwy, ale obawia się, że nic lepszego go już nie spotka. Mężczyzna poznaje piękną, dojrzałą kobietę. W krótkim czasie orientuje się, że jej usposobienie i tryb życia zupełnie do niego nie pasują. Wprawdzie lubi jej poczucie humoru, ale rozmowy i wspólnie spędzany czas nie dają mu satysfakcji, o jakiej myślał. Do tego jego rówieśnicy już dawno założyli rodziny i mają dzieci, on sam także chciałby się w końcu ustatkować. Staje przed dylematem, karcąc się, że nie powinien stale wyszukiwać wad u drugiej osoby. Dylemat ten może zakończyć się zwykłym rozstaniem, rozwodem po dwóch latach lub poczuciem żalu za spędzenie całego życia z nieodpowiednią osobą. 

Każdy, kto poszukuje ideału powinien przeanalizować swoje oczekiwania wobec drugiej osoby. Które cechy/zachowania jesteś w stanie zaakceptować oraz bez których cech/zachowań nie będziesz szczęśliwy u boku drugiej osoby. ❅

psycholog

mgr Sara Kowalska

Podziel się wiedzą!