Co zrobić by mniej tęsknić za zmarłym?

Podziel się wiedzą!

Niestety życie nie jest wieczne i w końcu przychodzi czas, by pożegnać na zawsze kogoś bliskiego. Wtedy wszystko traci żywy kolor i staje się smutne. Jednak czas biegnie dalej, nie można marnować własnego życia z powodu osoby, która odeszła. Co zrobić, by przywrócić dobry stan psychiczny?

Im szybciej poradzisz sobie ze smutkiem, tym lepiej. Czasu nikt nie odwróci, dlatego jak najszybciej trzeba zacząć normalnie żyć dalej. Oto kilka sposobów, które pomogą wrócić umysłowi na dobre tory.

Wyjdź na zewnątrz

Przebywanie w czterech ścianach przywołuje wspomnienia, przez co trudniej się pozbierać. Spędzaj jak najwięcej czasu poza domem – w pracy, na mieście, świeżym powietrzu… Po prostu wyrwij się gdzieś, by zmienić otoczenie. Szybciej odczujesz ulgę.

Pisz listy

Przelej swój żal na papier. Zaadresuj je do osoby, która odeszła, rozładuj smutek, a następnie schowaj je gdzieś głęboko lub spal. Pisz je tak długo i tak często, jak uznasz to za stosowne. Dostrzeżesz, że po pewnym czasie emocje same zaczną się zmniejszać, bo je rozładujesz.

Popadnij w nostalgię

Nie odsuwaj wspomnień o zmarłej osobie, przecież nie chodzi tutaj o to, by o niej zapomnieć – to ogromny błąd. Zamiast tego często przeglądaj pamiątkowe fotografie i rozmyślaj. Dzięki temu nowa sytuacja stanie się „zwyczajna” i szybciej przyzwyczaisz się, że kogoś w Twoim życiu zabrakło. Ale i tak o nim pamiętasz. 

Oddaj się pasji

To dobry moment, by oddać się czemuś, co zawsze Cię kręciło. Dobrym pomysłem są zajęcia fizyczne, które pozwolą rozładować napięcie. Zapisz się na taniec, przekonaj się do joggingu lub po prostu zacznij realizować coś, co Cię interesuje. Dzięki temu Twoje myśli odpoczną i odnajdziesz sposób na relaks.

Otwórz się na innych

Nie siedź samemu, wyjdź do ludzi. Rozmawiaj z ludźmi z pracy, spotykaj się z rodziną oraz przyjaciółmi. Dzięki temu pustka po stracie bliskiej osoby przestanie dokuczać. 

Wycisz się

Medytacja lub modlitwa – każdy sposób duchowego przeżycia jest dobry. To zdecydowanie lepsze od oglądania telewizji całymi dniami. Pomoże „poukładać” w głowie kilka kwestii.

Gdy życie najbliższych przeminie, jedyną rzeczą jaką można zrobić jest akceptacja, że po prostu już ich nie ma. Tych kilka metod pomoże oczyścić umysł i szybciej powrócić do pędzącej codzienności. ✸

Podziel się wiedzą!