Co zrobić by być szczęśliwym?

Podziel się wiedzą!

 

Nierealne oczekiwania wobec siebie lub uzależnianie się od innych mogą zachwiać poczuciem szczęścia. Sprawdź jak zmienić myślenie i odnaleźć radość!

Czasem trudno jest cieszyć się życiem. Mimo tego takie nastawienie można szybko zmienić, by każdy następny dzień nabrał nowych barw. Trzeba tylko wiedzieć skąd bierze się brak szczęścia i zmienić punkt odniesienia. Jak to zrobić?

Oczekiwania

Nie ma sensu wymagać od siebie zbyt wiele, bo przerośnięte ambicje mogą zmienić się w spory problem. Oczekiwania trzeba dobrać na miarę swoich możliwości. Wtedy szczęście przyjdzie samo, bo poczujesz się spełniony i zaakceptujesz siebie. Dzięki temu łatwiej jest osiągać cele i… radość z życia.

Złe myśli

Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Gorzej, gdy czujesz się wyjątkowy ale nie wiesz dlaczego. Warto zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami oraz predyspozycjami. Jak je wykorzystać? Dlaczego są lepsze, niż u innych? Dostrzeż i doceń swoją wyjątkowość!

Niepoprawne miary

Czym jest dla Ciebie szczęście? Dobrem materialnym, rodziną, a może niesieniem pomocy innym? Dobierz odpowiednią miarę swojego szczęścia i pamiętaj, że żyjesz dla siebie, a nie dla innych. Odnieś się do tego, co daje Ci prawdziwą radość i realizuj to.

Materializm

Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej jest płakać w Ferrari, niż na rowerze. Być może coś w tym jest, ale czy pieniądze wynagrodzą samotność? Na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Od rzeczy materialnych ważniejsze są wspomnienia, chwile i przeżycia – nie da się ich kupić, podobnie jak prawdziwej przyjaźni i miłości.

Wyolbrzymianie

Nie ma nic gorszego od wyolbrzymiania swoich problemów. Czy oby na pewno jest aż tak źle? Inni na pewno mają gorzej, a robienie katastrofy z jakiejś drobnostki nigdy nikomu nie wyszło na dobre.

Uzależnienie od innych

Każdy z nas jest kowalem swojego losu. Liczenie na to, że inni pomogą w osiągnięciu szczęścia lub zlitują się, to droga do nikąd. Weź sprawy w swoje ręce i sam decyduj o swoim losie. Tylko wtedy zyskasz gwarancję, że zmierzasz w odpowiednim kierunku. 

Rozczarowania

Nikt nie lubi rozczarowań – łatwo popaść w paranoję i robić wszystko, by ich uniknąć. Tymczasem lepiej pójść w zupełnie innym kierunku. Warto skupić się na dążeniu do szczęścia, a nie na unikaniu porażek. Po co tracić zbędną energię, skoro można ją spożytkować, by osiągnąć zadowolenie?

Radość i ból

Wiara w przeplatające się okresy szczęścia i smutku skutecznie komplikuje osiągnięcie radości. Przez takie podejście podświadomie czekasz, aż wszystko zacznie się walić, by później znowu wróciło do normy. I tak cały czas. To strata czasu – lepiej skupić się na tym, by było jeszcze lepiej, a nie czekać na powracający ból.

W osiągnięciu szczęścia przeszkadzają też inne czynniki. Egoizm, czy brak dostrzegania wagi podejmowanych działań to wrogowie, z którymi trzeba się zmierzyć. Mimo tego odpowiednie podejście do samego siebie sprawi, że życie stanie się piękniejsze. W końcu każdy jest kowalem swojego losu. ✿

Podziel się wiedzą!