Co zabrać ze sobą na wakacje?

Podziel się wiedzą!

Wakacje tuż tuż. Mimo dostępu do aptek w wielu miejscach, warto zaopatrzyć się w odpowiedni asortyment już wcześniej. Taki niezbędnik bez wątpienia przyda się podczas urlopu.

Drobne urazy i kontuzje

Oprócz opatrunków, należy pamiętać o nożyczkach oraz środkach pozwalających szybko przemyć i zdezynfekować rany. Do przemywania ran niezbędna jest jałowa sól fizjologiczna, dostępna w plastikowych ampułkach bądź w sprayu. Spośród środków dezynfekcyjnych na rany należy zastosować środek bezbarwny bezbolesny, a co najważniejsze skuteczny wobec bakterii i grzybów, żeby miejsce rany zabezpieczyć przed  zakażeniem. Rekomendowany jest lek zawierający octenidyne, ale należy uważać, ponieważ na rynku pojawiły się różne produkty, które zawierają octenidynę, ale nie mają wskazań do otwartych ran oraz nie zawierają takiej ilości substancji czynnej, która zapewnia skuteczność antybakteryjną. 

Na choroba lokomocyjną 

Osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną zapewne nie trzeba przypominać o spakowaniu odpowiedniego specyfiku. W przypadku osób dorosłych wciąż najczęściej wybieranym preparatem są tabletki z dimenhydrynatem, chociaż swoich zwolenników mają także produkty zwierające wyciągi z imbiru lekarskiego (Zingiber officinalis). Dimenhydrynat hamuje ośrodek wymiotny w mózgu i jest lekiem skutecznym, choć obarczonym wieloma działaniami niepożądanymi – na czele z sennością i otępieniem. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby lokomocyjnej, tabletkę należy zażyć na 30 minut przed podróżą i ewentualnie powtórzyć dawkę po okresie około 4 godzin. 

Dolegliwości żołądkowe 

To częsty problem w czasie podróży – tzw. biegunka podróżnych (zwana również klątwą faraona) potrafi skutecznie zepsuć nawet kilka dni urlopu. Podstawą postępowania podczas biegunek i wymiotów jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu, a leczeniem z wyboru jest tzw. doustna terapia nawodniająca, polegająca na podawaniu nawadniającego roztworu elektrolitów. Dodatkowo warto mieć ze sobą  leki. Przy zatruciach pokarmowych i biegunkach pomocne może być podanie preparatów wiążących toksyny w przewodzie pokarmowym (np. diosmektyt, węgiel aktywowany) bądź probiotyków, pomagających przywrócić właściwy skład mikroflory jelitowej. 

Oparzenia słoneczne

Stosowanie kremów z filtrem to konieczność, ponieważ poparzenia słoneczne wciąż stanowią powszechny problem, szczególnie na wakacjach. Na wczasy warto zabrać ze sobą specjalistyczne kremy i żele chłodzące po opalaniu, zawierające m.in. kojące wyciągi z aloesu czy zawierające w swoim składzie oktenidynę, która schłodzi ale także zabezpieczy przed zakażeniem oparzone miejsca i przyspieszy gojenie podrażnionego naskórka. Jako regenerację dla skóry poparzonej warto mieć ze sobą dodatkowo piankę z zawartością pantenolu.

Niezbędnik na ból 

Leków przeciwbólowych jest wiele, zawierają np. ibuprofen lub paracetamol. Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą czy przyjmowane leki nie działają fotouczulająco – efekt taki wywiera m.in. popularny ketoprofen, ale także ziele dziurawca i wiele innych produktów. Jeśli ich odstawienie lub zamiana jest niemożliwa, pozostaje jedynie unikanie ekspozycji na promieniowanie UV.

Z takim przygotowaniem wakacyjny wyjazd z pewnością się uda, ponieważ nieprzyjemne okoliczności zdrowotne nie pokrzyżują planów. ❀ 

mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska

Podziel się wiedzą!