Co w wątrobie piszczy?

Podziel się wiedzą!

Spożywając różne posiłki w ciągu dnia nie zastanawiamy się nad tym, jaki mają wpływ na naszą wątrobę. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jest ona jednym z głównych rozgrywających w naszym organizmie i to od jej kondycji zależy funkcjonowanie wszystkich narządów.

Codzienne niewłaściwe pożywienie lub mało “chemiczne” napoje, a nawet zażywane leki, wpływają na wątrobę niekorzystnie. Dlatego warto wiedzieć jak o nią dbać żeby mogła dobrze wykonywać swoją pracę. Wątroba niestety jest organem, który łatwo można zniszczyć lub uszkodzić, zwłaszcza gdy się o nią nie dba. Gdy stanie się ona śmietniskiem naszego organizmu, to łatwo można przewidzieć groźne konsekwencje. 

Parę słów o funkcjonowaniu…
Wątroba człowieka ma wielkość piłki futbolowej i znajduje się poniżej klatki piersiowej z prawej strony. Jest organem o ogromnym znaczeniu dla funkcjonowania całego organizmu. Przede wszystkim odpowiada  za odtruwanie go poprzez neutralizację różnych toksyn. Poza tym gruczoł ten odpowiada za produkcję żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczy.  Wytwarzane są w niej również wszystkie białka, które znajdują się w osoczu, jak np. białka krzepnięcia. Znaczącą rolą wątroby jest przekształcanie węglowodanów oraz białek w tłuszcze, a poza tym gromadzenie witaminy A, D, B12 oraz żelaza. Nie należy zapominać, o tym, że organ ten pełni również funkcję immunologiczną organizmu. Otóż wątroba za pomocą makrofagów wątrobowych degraduje różne cząsteczki pochodzące z zewnątrz lub tkanek, jak m.in. bakterie, grzyby czy wirusy.  To właśnie ze względu na te wszystkie cechy wątroby (a jest ich znacznie więcej) należy szczególną uwagę zwrócić na jej prawidłowe funkcjonowanie. 

Zapomnij o dużych ilościach alkoholu
Alkohol może całkowicie wyniszczyć wątrobę doprowadzając do różnego rodzaju problemów, jak nowotwór czy obumarcie. Więc jaką ilość alkoholu możemy przyjąć za bezpieczną?  Z przeprowadzonych badań wynika, że tą normą, jest spożywanie przez mężczyzn max 2 drinków dziennie lub 1 przez kobiety.

Jedz zdrowo i ćwicz regularnie
Twoja wątroba z pewnością Ci podziękuje. Dzięki utrzymywaniu prawidłowej wagi i spożywaniu mniej tłustych posiłków unikniesz chorób, które mogą  doprowadzić nawet do marskości tego narządu.

 

Uważaj na medykamenty
Uważnie czytaj ulotki dołączone do niektórych lekarstw, a nawet opakowania przy suplementach diety. Niektóre tabletki np. na cholesterol, mogą niestety wywoływać niepożądane działania powodujące problemy z wątrobą. Natomiast środek przeciwbólowy acetaminofen (Tylenol) może nawet uszkodzić wątrobę, jeżeli zażywany jest w dużych ilościach. Najgorsze jest to, że tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak dużo go zażywamy, a to dlatego, że jest on składnikiem setek leków, takich jak te na przeziębienie czy przeciwbólowe.  Poza tym szkodliwe może być również łączenie różnych produkttów medycznych. Na pewno nie zaleca się popijania leków alkoholem, co niestety zdarza się wielu osobom.  

Unikaj toksyn
Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wiele kosmetyków, aerozoli czy produktów owadobójczych może negatywnie wpływać na Twoją wątrobę. Dlatego postaraj się ich unikać, a zwłaszcza papierosów, które również nie sprzyjają prawidłowemu jej funkcjonowaniu.

Ostrożnie z ziołami
Nie wszystkie zioła pomagają. Niektóre z nich trzeba zażywać ostrożnie, a na inne wręcz uważać. Wśród tych, które niestety mogą zaszkodzić wątrobie znajduje się m.in.: szakłak amerykański,  żywokost lekarski, a ostatnio coraz częściej mówi się o pluskwicy groniastej, która znalazła zastosowanie w lekach na menopauzę. Niezależnie od tego czy znamy dany produkt, czy nie, warto kupować je zawsze z zaufanych i pewnych źródeł. 

Pij kawę
Ostatnie badania dowodzą, że spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób wątroby. Nie wiadomo jednak, jaki składnik albo co dokładnie temu sprzyja, dlatego prowadzone są obserwacje, które pozwolą precyzyjnie wyjaśnić wpływ kawy na naszą wątrobę. 

Niezależnie od tego, czy nasza wątroba pracuje sprawnie, czy nie, to warto o niej pomyśleć wykonując różne czynności w ciągu dnia – zwłaszcza, że mamy ją tylko jedną.✴︎

Podziel się wiedzą!