Co robić by dobrze słyszeć?

Podziel się wiedzą!

 

Obecnie coraz więcej osób skarży się na ubytki słuchu. Problem powoli rośnie do rangi choroby cywilizacyjnej, dlatego pojawia się pytanie – co robić, by jemu zapobiec?

Na początek warto zwrócić uwagę na pierwsze symptomy problemów ze słuchem. Coraz częściej zdarza Ci się słyszeć szumy lub charakterystyczne piski, mimo że przebywasz w ciszy? Te z pozoru niewinne znaki mogą być początkiem problemu. Poznaj największych wrogów słuchu i rozwiązania, które pomogą Ci zachować zdrowie!

Leki przeciwbólowe

Jakiś czas temu pojawiły się wyniki ciekawych badań, które stwierdzają, że słuch mogą uszkadzać niektóre leki przeciwbólowe – głównie chodzi tutaj o paracetamol oraz ibuprofen. Oczywiście ich zażywanie raz na jakiś czas nie jest groźne. Gorzej, gdy stosowane są często, kilka razy w tygodniu przez długi okres czasu. Ryzyko utraty słuchu rośnie wtedy aż dwukrotnie powyżej 50. roku życia.

Higiena uszu

Dbanie o czystość uchu to podstawa – gorzej, gdy higiena jest zbyt natrętna. O co chodzi? Czyszczenie uszu patyczkiem z wacikiem na końcu to kiepski pomysł. Często wkładany jest zbyt głęboko i drażni błonę bębenkową. Efekt? Grubieje i wyraźnie gorzej przenosi dźwięki, przez co słuch słabnie. Ponadto patyczek może przenieść głębiej drobnoustroje. Do czyszczenia woskowiny lepiej używać płynnej parafiny dostępnej w aptekach lub zgłosić się na płukanie ucha do laryngologa. To znacznie bezpieczniejsze pomysły.

Przebyte choroby

Słuch mogą też osłabić przebyte choroby oraz choroby przewlekłe. Zalicza się do nich nadciśnienie, zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa, czy cukrzyca. Problem niedosłuchu potrafi wytworzyć też zapalenie opon mózgowych. Przypadłości upośledzają przepływ krwi w okolicach głowy, co odbija się na słuchu. Szybka interwencja lekarze zwykle minimalizuje problem niedosłuchu.

Infekcje

Wiele osób przekonało się ile szkód może wyrządzić infekcja ucha środkowego. Bardzo często jest następstwem innej, teoretycznie niegroźnej choroby, takiej jak przeziębienie, czy grypa. Pomóc może w porę podany antybiotyk. W przeciwnym wypadku konieczny będzie zabieg chirurgiczny, czyli nacięcie błony bębenkowej i usunięcie wydzieliny z ucha środkowego. Niestety w efekcie często pojawia się niedosłuch, który wyeliminuje dopiero aparat słuchowy.

Hałas

Nie od dziś wiadomo, że hałas skutecznie uszkadza słuch. Jego źródła mogą być różne. Chodzi tutaj zarówno o głośne słuchanie muzyki przez słuchawki, jak i koncerty, czy kluby nocne. Nasze uszy są szczególnie podatne na długotrwały dźwięk o dużym natężeniu. Przez to w grupie największego ryzyka znajdują się osoby pracujące w specyficznych warunkach. Jakich? Obsługa lotniska, roboty drogowe i budowlane, hale produkcyjne, a nawet serwis pokojowy, który używa odkurzacza przez długi czas w ciągu dnia. Destrukcyjnie działają również nagłe zmiany dźwięku – choćby głośniejsze reklamy telewizyjne przerywające filmy. Profilaktyka jest do przewidzenia. Czasem trudno jest unikać źródła hałasu (np. w pracy), ale wystarczy stosować zatyczki do uszu renomowanych firm. Skutecznie ograniczą uciążliwy dźwięk, co z pewnością zaprezentuje po latach. Niektóre z nich są małe i dyskretne, dzięki czemu w ogóle nie przeszkadzają w pracy. Dobrym pomysłem jest też odpoczynek z dala od zgiełku miasta – nie tylko słuch na tym skorzysta.

Choć ubytki słuchu stają się problemem cywilizacyjnym, to wystarczy odrobina rozwagi połączonej z odpowiednią higieną, by w senioralnym wieku nie mieć powodów do narzekania. Po prostu – warto o siebie zadbać. ✸

Podziel się wiedzą!