Co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu?

Podziel się wiedzą!

Chociaż Twoim pierwszym instynktem może być opróżnienie pęcherza tak szybko, jak to tylko możliwe, warto od czasu do czasu zajrzeć do muszli klozetowej. Mocz może ujawnić wiele różnych informacji o Twoim zdrowiu. Jego kolor może się zmieniać nawet codziennie i nie ma w tym nic złego. Ale kiedy trzeba się martwić?

Jaki mocz powinien mieć kolor?

Chociaż nie ma jednego„normalnego” koloru moczu, powinien on znaleźć się gdzieś w okolicach barwy żółtej. Z reguły im więcej pijesz wody, tym bardziej przejrzysty będzie Twój mocz. Woda jest filtrowana przez nerki, co sprawia, że mocz staje się bardziej rozcieńczony. Jeśli jednak pomimo dużej ilości wypitej wody tak się nie dzieje, coś może dolegać Twojemu organizmowi.

Ciemnożółty mocz

Mocz w kolorze bursztynowym lub miodowym, a nawet ciemnopomarańczowy, może wskazywać na to, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Oprócz ciemniejszego moczu, inne oznaki odwodnienia mogą obejmować zmęczenie, dreszcze, nieświeży oddech, głód cukru lub skurcze mięśni. Najpierw spróbuj zwiększyć spożycie wody (od 1,5 do 2 litrów wody dziennie oprócz innych płynów). Jeśli to nie pomoże, umów się na spotkanie z lekarzem, aby wykluczyć inne problemy. Niektóre leki mogą nadawać moczowi ciemniejszy żółty lub pomarańczowy odcień, w tym fenazopirydyna, która jest często przepisywana w leczeniu zakażeń dróg moczowych i sulfasalazyna, stosowana w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Ciemnobrązowy mocz

Twój mocz przypomina herbatę, ciemne piwo lub Coca Colę? Niektóre produkty spożywcze, w tym rabarbar, fasola i aloes, mogą być temu winne. Ciemnobrązowy mocz może również stanowić dalszy krok od ciemnożółtego lub pomarańczowego moczu – znak, że jesteś bardzo poważnie odwodniony. Niektóre antybiotyki (takie jak metronidazol i nitrofurantoina), środki przeczyszczające i leki (metokarbamol i metyldopa) potrafią również powodować przyciemnienie moczu. Ciemnobrązowy mocz może być jednak oznaką czegoś poważniejszego. Jednym z możliwych problemów jest wątroba. Osoby ze stwierdzonym w przeszłości czerniakiem powinny również zwracać uwagę na ten odcień – brązowy mocz może świadczyć o obecności melaniny, która jest związana z postępem nowotworu.

Czerwony lub różowawy mocz

Czy ostatnio jadłeś więcej jagód, buraków lub rabarbaru? Te pokarmy mogą zmienić kolor moczu (również stolca) i nadać mu różowy lub czerwonawy odcień. Winne mogą być również leki, takie jak fenazopirydyna lub antybiotyk ryfampina. Jeśli jednak nie napełniasz swojego talerza potrawami w kolorze czerwonym lub fioletowym, za różowawy kolor może odpowiadać krew. Umów się z lekarzem, aby wykluczyć kamienie nerkowe, zakażenie dróg moczowych lub inne schorzenia. Krew w moczu zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.

Niebieskawy lub zielonkawy mocz

Nie panikuj: najdziwniejszy kolor moczu prawdopodobnie ma całkowicie nieszkodliwą przyczynę. Barwnik produktów spożywczych lub niektóre leki (przeciwdepresyjne i przeciwzapalne są czasami winne) mogą spowodować, że mocz stanie się niebieski lub zielony.

Tym sposobem cała zagadka została wyjaśniona. Warto czasami zaglądnąć do wnętrza muszli klozetowej, by rozszyfrować język własnego organizmu.✴︎

Podziel się wiedzą!