Ciekawostki o selenie + konkurs z SelenoPrecise + książka!

Podziel się wiedzą!

Selen a funkcje tarczycy – Znaczenie selenu dla metabolizmu

Już od dawna wiadomo, że jod odgrywa ważną rolę w naszej przemianie materii, ponieważ to właśnie ten składnik odżywczy aktywnie uczestniczy w regulowaniu funkcji tarczycy i jej dwóch hormonów – T3 (z trzema atomami jodu) i T4 (z czterema atomami jodu). T3 jest znacznie bardziej zaangażowany w przemianę materii niż T4, który uznaje się za prekursora. Ponadto badania naukowe wykazują, że selen kontroluje wiele enzymów, które są odpowiedzialne za regulację gospodarki hormonalnej. Jeden z nich – dejodynaza – aktywuje nieaktywny hormon T4 poprzez usunięcie z niego jednego atomu jodu. W przypadku, gdy tarczyca produkuje zbyt mało T3, dochodzi do zwolnienia metabolizmu. Z drugiej strony, zbyt duża produkcja T3 zwiększa tempo przemiany materii.

Spowolnienie przemiany materii (niedoczynność tarczycy) oraz zbyt szybkie tempo przemiany materii (nadczynność tarczycy) mogą powodować różne objawy. Wiele osób cierpi na spowolnioną przemianę materii nie zdając sobie z tego sprawy. Symptomami, które występują u takich osób mogą być: zmęczenie, wrażliwość na zimno, przyrost masy ciała, trudności z koncentracją, zwiotczała i sucha skóra oraz obrzęk gardła i twarzy. Natomiast nadczynność gruczołu tarczycy prowadzi do nerwowości lub drażliwości, wahań nastrojów, wrażliwości na ciepło, utraty masy ciała pomimo sporego apetytu, drżenia (np. dłoni), problemów ze snem, zmniejszenia grubości warstw skóry, itd.

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest bardzo ważne, ponieważ gruczoł ten odgrywa istotną rolę w organizmie. Gruczoł tarczycy wytwarza substancje, które regulują i wpływają na przemianę materii we wszystkich tkankach organizmu. W pewnym sensie tarcza spełnia rolę dyrygenta dużej orkiestry: reguluje tempo, z jakim organizm wytwarza nowe komórki, wchłania składniki odżywcze i wykorzystuje energię. Ten i wiele innych procesów reguluje i wpływa na każdy organ i układ naszego organizmu.

Wystarczająca ilość selenu w diecie warunkuje prawidłowe funkcje tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że Twoja dieta zawiera zbyt mało selenu lub jeśli nie lubisz jeść ryb, podrobów, orzechów, produktów pełnoziarnistych – czyli najlepszych jego źródeł, należałoby rozważyć przyjmowanie suplementu selenu. W takim przypadku organiczne drożdże selenowe to najlepszy wybór, ponieważ to właśnie ta postać selenu wykazuje najlepszą biodostępność u ludzi.

Konkurs! 5 osób obdarujemy zestawami 2-miesięcznych kuracji SelenoPrecise 60 tabletek – przebadanym, organicznym źródłem selenu, który wspiera Twoją tarczycę! Dodatkowo każdy zestaw zawiera książkę “Jak kontrolować swój metabolizm” oraz bon zniżkowy do e-sklepu!

Zasady:

1. Wejdź na nasz fanpage na Facebooku: 

https://www.facebook.com/aptekapress

2. Pod postem konkursowym wpisz słowo “SelenoPrecise”, by zgłosić udział w konkursie. Możesz również podzielić się zabawą ze znajomymi oraz polubić fan page, by być na bieżąco z wynikami (https://www.facebook.com/aptekapress/https://www.facebook.com/pharmanordpl) – jak co miesiąc wybierzemy 5 osób i nagrodzimy je zestawami konkursowymi!

Regulamin:

  • Konkurs trwa do 13 kwietnia 2019 do godziny 23:59
  • Zwycięzcami zostanie 5 osób, które spełnią wspomniane wyżej warunki konkursu
  • Zwycięzców wyłoni redakcja magazynu Apteka Press
  • Jedna osoba może tylko jednorazowo wpisać komentarz pod postem (każdy następny komentarz zostanie usunięty)
  • Organizatorem jest Apteka Press IE Group
  • Nagrody zostały ufundowane przez firmę Pharma Nord (FB: https:https://www.facebook.com/pharmanordpl/)
  • Zwycięzcy są zobligowani podać swoje dane teleadresowe w celu realizacji konkursu i wysyłki nagród w ciągu tygodnia od momentu ogłoszenia wyników. W przeciwnym wypadku zostanie wyłoniony nowy zwycięzca.
  • Nagrody są wysyłane firmą zewnętrzną w ciągu 30 dni od momentu wyłonienia zwycięzców (zazwyczaj Pocztą Polską) – organizator konkursu nie bierze odpowiedzialności za paczki zagubione podczas transportu.

Zachęcamy do polubienia strony aby być na bieżąco z konkursami i podzielenia się zabawą ze znajomymi, powodzenia!

Podziel się wiedzą!