Ciekawostki o oleju tymiankowym

Podziel się wiedzą!

Tymianek (Thymus vulgaris) inaczej zwany jest tymiankiem pospolitym. Należy do gatunku rodzin jasnotowatych. W Polsce kwitnie od czerwca do sierpnia. Osiąga długość od 20 do 30 cm. Ma zielone drobne liście i kwiat o fioletowej barwie. Rośnie w całych koloniach. Pozyskuje się z niego pewien naturalny skarb antyseptyczny – olejek.

Olejek zawiera  tymol, cyneol, pinen, borneol, linalol i cymol, a także kwasy chlorogenowe, ursulowe, kawowe, oleaginowe oraz flawony w postaci luteoliny, apigeniny, goryczy i saponiny. Ma silny, charakterystyczny zapach tymianku (z powodu tymolu) i piekący, ostry korzenny smak. Olejek jest środkiem pobudzającym organizm fizycznie, psychicznie, a ponadto wpływa na krążenie krwi w naczyniach włosowatych. Wzmacnia sprawność układu nerwowego i pobudza sprawność umysłową oraz łaknienie. Oddziałuje na ciśnienie krwi, działa moczopędnie, napotnie, wiatropędnie, lekko hipnotyzująco. Wywołuje miesiączkowanie, pobudza leukocytozę (powiększa liczbę białych ciałek krwi w przypadku chorób zakaźnych). Niektórzy uważają go za Afrodyzjak, jednak najważniejsze jest to, że można go uznać za naturalny antybiotyk. Z tego powodu jest dodawany do wielu leków aptecznych. 

Zastosowanie tymianku

Wykorzystuje się go w preparatach działających przeciwzapalnie, bakteriobójczo  (między innymi na Staphylococcus aureus), napotnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo (między innymi niszczy Candida i Cryptococcus). Znajduje się w składzie preparatów stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, syropów oraz pastylek na kaszel. Posiada właściwości wykrztuśne. 

Właściwości tymianku

Olejek zalecany jest osobom, u których występują stany zapalne skóry, trądzik, egzemy, liszaje. Produkt pomaga łagodzić łojotokowe zapalenie skóry. Dodawany jest także do past do zębów, płynów, żeli i maści działających antyseptycznie, które są stosowane w profilaktyce i leczeniu różnych zakażeń w obrębie jamy ustnej.  Jest składnikiem preparatów stosowanych w zaburzeniach trawienia i niestrawności. Poprawia trawienie, a zawarte w rumianku flawonoidy działają rozkurczająco. Tymianek pobudza wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego. Ma również właściwości przeciwrobacze (m.in. przeciw tęgoryjcowi dwunastnicy).

Konserwuje żywność, przeciwdziała jadowi żmij,

wzmacnia odporność i kondycję mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Rumianek wykazuje bardzo silne działanie redukujące blizny i przebarwienia powstałe na skutek zranień, zabiegów i zmian zapalnych skóry, takich jak trądzik, ospa czy owrzodzenie. Świetnie wyrównuje koloryt i przyspiesza gojenie.

dzięki niemu można utrzymać z dala od siebie komary, pchły, wszy, pluskwy, muchy, a także owady niszczące zboże czy ubrania, takie jak różnego rodzaju chrząszcze czy mole. Jest naturalnym środkiem odkażającym, szczególnie przydatnym w tropikach. Dodatkowo pomaga w pozbyciu się infekcji pasożytniczych w otwartych ranach, dlatego warto go zabrać ze sobą w dalekie podróże.

Zrób to sam!

Samemu można przyrządzić eliksir,  który będzie służył nie tylko do spożycia, ale również do nacierania ciała. Należy włożyć do szklanki  dokładnie umyty tymianek, żeby zajmował połowę jej pojemności. Dodać 200 ml oleju – bazy (oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego). Po 14 dniach należy przefiltrować roztwór. Powstały olej można dodawać do sałatek lub stosować na skórę.

Ograniczenia i przeciwwskazania

Olejek z tymianku może być drażniący dla osób wrażliwych i wywoływać reakcje alergiczne. Nie powinno się też go stosować w przypadku nadciśnienia i u kobiety w ciąży. ✸

 

Aneta Szarek 

Podziel się wiedzą!