Brudne sekrety rąk

Podziel się wiedzą!

Ręce trzeba myć – wiadomo. Ale ile osób tak naprawdę to robi i czy mydło może być niebezpieczne dla zdrowia?

Problem mycia rąk jest większy, niż się wydaje. Warto zwiększyć świadomość na jego temat, by w przyszłości uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Jednak zachowanie odpowiedniej higieny rąk wcale nie jest takie proste.

Sekret 1: większość ludzi nie myje rąk

W USA przeprowadzono ciekawe badania w 2013 roku. Po kryjomu obserwowano osoby opuszczające publiczną toaletę i okazało się, że bagatela 70% z nich nie myło rąk. Z kolei w Polsce statystycznie co druga osoba nie korzysta z umywalki po opuszczeniu toalety. Oddzielne badania z 2013 roku dotyczyły osób wykonujących prace, które wymagały wysokiego poziomu higieny. W restauracjach 62% pracowników nie myło rąk po kontakcie z surowym mięsem, a 70% pracowników szpitali nie korzystało z umywali przed wejściem w interakcje z pacjentami. Obecne normy kontroli higieny są jednak ostrzejsze w stosunku do tych sprzed kilku lat.

Sekret 2: środki myjące wcale nie rozwiązują problemu

Okazuje się, że skuteczność wielu mydeł jest delikatnie mówiąc – przeciętna. Słabo radzą sobie z neutralizowaniem drobnoustrojów, których na dłoniach jest cała masa, głównie przez to, że proces mycia trwa zbyt krótko z powodu pośpiechu. Właśnie dlatego eksperci zalecają stosowanie od czasu do czasu środków dezynfekujących zawierających minimum 60% alkoholu, jako alternatywę dla mydła i wody. Trzeba jednak mieć na uwadze, że częste stosowanie środków z alkoholem może przesuszać skórę, a niektóre bakterie skutecznie można wyeliminować tylko dokładnym umyciem dłoni przy wykorzystaniu wody i mydła. Uwaga na suszarki w miejskich toaletach! W ich otoczeniu znajduje się 27 razy więcej bakterii, w porównaniu do dyspenserów z papierowymi ręcznikami!

Sekret 3: mydła przeciwbakteryjne mogą być toksyczne

Mydła przeciwbakteryjne zazwyczaj skutecznie radzą sobie z oczyszczeniem dłoni z drobnoustrojów, choć w ich przypadku trzeba uważać na jeden związek – tzw. triclosan. Został poddany głębszej analizie przez amerykańskie i europejskie instytucje regulacyjne (FDA oraz EPA) w celu ustalenia bezpieczeństwa dla ludzi. Okazało się, że rozregulowuje gospodarkę hormonalną i dodatkowo wpływa na powstawanie bakterii odpornych na antybiotyki. Lepiej sięgać po mydła, które nie zawierają tej substancji w swoim składzie.

Sekret 3: Skuteczne mycie

Tak naprawdę odpowiednią higienę dłoni pomoże zachować woda ze zwykłym mydłem – trzeba tylko pamiętać, by proces mycia trwał conajmniej 20 sekund, a mieszanka wody i mydła dokładnie pokryła dłonie i dotarła do wszystkich zakamarków. Oczywiście skórę trzeba wyszorować, aby pozbyć się z niej nieproszonych gości. Ponadto zaleca się trzymanie dłoni z dala od twarzy. Taka prewencja zdecydowanie pomoże uniknąć infekcji, które mogą przenosić brudne ręce, czyli wirusowego zapalenia wątroby typu A, zakażenia tasiemcem, bakteryjnego zapalenia jamy ustnej, opryszczki czy salmonelli. ✿

Podziel się wiedzą!