Brudne sekrety rąk

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ręce trzeba myć – wiadomo. Ale ile osób tak naprawdę to robi i czy mydło może być niebezpieczne dla zdrowia?

Problem mycia rąk jest większy, niż się wydaje. Warto zwiększyć świadomość na jego temat, by w przyszłości uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Jednak zachowanie odpowiedniej higieny rąk wcale nie jest takie proste.

Sekret 1: większość ludzi nie myje rąk

W USA przeprowadzono ciekawe badania w 2013 roku. Po kryjomu obserwowano osoby opuszczające publiczną toaletę i okazało się, że bagatela 70% z nich nie myło rąk. Z kolei w Polsce statystycznie co druga osoba nie korzysta z umywalki po opuszczeniu toalety. Oddzielne badania z 2013 roku dotyczyły osób wykonujących prace, które wymagały wysokiego poziomu higieny. W restauracjach 62% pracowników nie myło rąk po kontakcie z surowym mięsem, a 70% pracowników szpitali nie korzystało z umywali przed wejściem w interakcje z pacjentami. Obecne normy kontroli higieny są jednak ostrzejsze w stosunku do tych sprzed kilku lat.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sekret 2: środki myjące wcale nie rozwiązują problemu

Okazuje się, że skuteczność wielu mydeł jest delikatnie mówiąc – przeciętna. Słabo radzą sobie z neutralizowaniem drobnoustrojów, których na dłoniach jest cała masa, głównie przez to, że proces mycia trwa zbyt krótko z powodu pośpiechu. Właśnie dlatego eksperci zalecają stosowanie od czasu do czasu środków dezynfekujących zawierających minimum 60% alkoholu, jako alternatywę dla mydła i wody. Trzeba jednak mieć na uwadze, że częste stosowanie środków z alkoholem może przesuszać skórę, a niektóre bakterie skutecznie można wyeliminować tylko dokładnym umyciem dłoni przy wykorzystaniu wody i mydła. Uwaga na suszarki w miejskich toaletach! W ich otoczeniu znajduje się 27 razy więcej bakterii, w porównaniu do dyspenserów z papierowymi ręcznikami!

Sekret 3: mydła przeciwbakteryjne mogą być toksyczne

Mydła przeciwbakteryjne zazwyczaj skutecznie radzą sobie z oczyszczeniem dłoni z drobnoustrojów, choć w ich przypadku trzeba uważać na jeden związek – tzw. triclosan. Został poddany głębszej analizie przez amerykańskie i europejskie instytucje regulacyjne (FDA oraz EPA) w celu ustalenia bezpieczeństwa dla ludzi. Okazało się, że rozregulowuje gospodarkę hormonalną i dodatkowo wpływa na powstawanie bakterii odpornych na antybiotyki. Lepiej sięgać po mydła, które nie zawierają tej substancji w swoim składzie.

Sekret 3: Skuteczne mycie

Tak naprawdę odpowiednią higienę dłoni pomoże zachować woda ze zwykłym mydłem – trzeba tylko pamiętać, by proces mycia trwał conajmniej 20 sekund, a mieszanka wody i mydła dokładnie pokryła dłonie i dotarła do wszystkich zakamarków. Oczywiście skórę trzeba wyszorować, aby pozbyć się z niej nieproszonych gości. Ponadto zaleca się trzymanie dłoni z dala od twarzy. Taka prewencja zdecydowanie pomoże uniknąć infekcji, które mogą przenosić brudne ręce, czyli wirusowego zapalenia wątroby typu A, zakażenia tasiemcem, bakteryjnego zapalenia jamy ustnej, opryszczki czy salmonelli. ✿

Podziel się wiedzą!