professional surfer holding a surf board man

Bezbolesny powrót do pracy – czy to możliwe?

Podziel się wiedzą!

 

Planowanie urlopu, a nawet rozmyślanie o nim, może być równie przyjemne, co sam wypoczynek. Jak pogodzić się z myślą, że czas wolny bezpowrotnie i nieodwołalnie minął? 

Powrót do pracy dla wielu z nas bywa trudny. Nie ma już bowiem daty, do końca której można odliczać dni. Co więcej, nie zawsze w trakcie urlopu uda nam się w pełni wypocząć. Zmęczenie wpływa na nasze samopoczucie, co zwrotnie powoduje jeszcze większą niechęć i negatywne nastawienie do pracy. Co zatem można zrobić, aby jak najlepiej przejść przez ten czas?

Wyprzedź czas

Przede wszystkim do powrotu z urlopu trzeba się przygotować jeszcze przed jego rozpoczęciem. Chodzi o organizację pracy i zadań do wykonania. Dobrze jest uporządkować większość spraw, nawet na koszt zostawania po godzinach. Nie ma nic gorszego, jak powrót na biurko zawalone zadaniami „na wczoraj”. Po wakacjach trudno jest pracować na „pełnych obrotach” a natłok zaległych spraw i nowych obowiązków spowoduje jeszcze większe przytłoczenie. Zaczynając zatem od bieżących (zamiast zaległych) spraw dajemy sobie możliwość nieco łagodniejszego przystosowania się do pracy. 

Ochłoń

Komfortowy jest również czas na oddech. To kiepski pomysł wracać z dworca czy lotniska od razu do pracy. Warto jest tak zaplanować urlop, aby po powrocie do domu mieć czas na ponowną adaptację, oddech i powolne oswajanie się z myślą o czekających obowiązkach. Dobrym pomysłem wydaje się również takie rozplanowanie dni wolnych, aby do pracy wrócić np. w środę zamiast w poniedziałek. Tym prostym sposobem można sobie niejako „skrócić” pierwszy tydzień po powrocie i szybciej zacząć weekend. Jest to prosta metoda, która pozwoli przetrwać pierwsze dni po urlopie.  

Zmień myślenie

Dla efektywnego wypoczynku, a także pracy, ważny jest również sposób myślenia. Nierzadko człowiek w domu odpoczywa od pracy, a w pracy – od domu. W każdej z tych sytuacji można znaleźć dobre strony. Nie należy więc zbytnio zamartwiać się końcem wolnego czasu. Warto jest tak przeformułować tę sytuację, aby nadać jej nowe znaczenie. Tak więc spotkanie w miejscu pracy ze znajomymi może być chwilą wytchnienia od gwaru w domu oraz wakacyjnych spięć i kłótni. Kluczem jest, aby w każdych okolicznościach potrafić dostrzec zalety danej sytuacji. 

Ustal nowy cel

Na koniec warto dodać, iż udany urlop można powtórzyć! Zaraz po powrocie wystarczy wyznaczyć sobie kolejny cel podróży i wytrwale realizować założony plan. Jeżeli natomiast perspektywa wakacji w przyszłym roku jest dla kogoś zbyt odległa może postarać się o zaplanowanie najbliższego, długiego weekendu. Osoby, które z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić, powinny pomyśleć chociażby o krótkim wypadzie za miasto w dzień wolny. Szybka regeneracja może sprawić, że zmęczenie minie, przez co poniedziałek w pracy przestanie wydawać się taki straszny. Pamiętajmy, że bardziej od tego ILE się wypoczywa, ważne jest JAK się wypoczywa.  ✸

mgr Sara Kowalska,

psycholog

Podziel się wiedzą!