SONY DSC

AtoPsoriaDerm po raz trzeci już 8 czerwca w Targach Kielce

Podziel się wiedzą!

Już po raz trzeci w Targach Kielce odbędą się Targi dla Pacjentów z Łuszczycą, Łuszczycowym Zapaleniem Stawów i Atopowym Zapaleniem Skóry. Przebiegną one pod hasłem „Z troski o chorych na łuszczycę i AZS”.

To wydarzenie zadebiutowało w Targach Kielce w 2017 roku. Powstało z inicjatywy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę Razem Raźniej i Koalicji na Rzecz Walki z Łuszczycą i Łuszczycowym Zapaleniem Stawów. Co roku ponad 400 zainteresowanych osób – chorych i ich rodzin z różnych rejonów Polski gości na spotkaniu z udziałem lekarzy specjalistów.

Targi AtoPsoriaDerm nie są skierowane wyłącznie dla osób borykających się z łuszczycą, ale również dla tych, którzy mają problem z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Jest to choroba przewlekła i nawrotowa dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jednak szacuje się, że u najmłodszych ta występuje ona nawet 10 razy częściej. Zazwyczaj wynika z nieprawidłowo funkcjonującej bariery ochronnej skóry, która jest wrażliwa na działanie bakterii m.in. gronkowca złocistego. Przyczyn AZS-u można upatrywać w czynnikach genetycznych, jak i alergenach, zanieczyszczeniu środowiska, temperaturze, wilgotności powietrza i stresie. Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów jest świąd, ale również widoczne wypryski i zmiany skórne na policzkach, szyi oraz wokół ust. Warto dodać, iż objawy dzielą się na większe i mniejsze. Jeżeli z obydwóch tych grup pasują do pacjenta minimum po trzy czynniki, to znaczy, że diagnoza wykazała atopowe zapalenie skóry. Osoba chora nie powinna drapać zmian zapalnych, gdyż to tylko zaostrza i tak już niekomfortowe dolegliwości. Leczenie podobnie jak w przypadku łuszczycy jest zazwyczaj bardzo długie i niestety rzadko prowadzi do całkowitej eliminacji choroby. Lekarze głównie zwracają uwagę na profilaktykę, łagodzenie objawów, leczenie miejscowe, a przede wszystkim na poprawę jakości życia chorego.

Istotną rolę w walce z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry odgrywa edukacja pacjentów, która dotyczy przede wszystkim pielęgnacji skóry.

Konferencje i strefa porad

Na tegorocznej konferencji prof. nadzw. dr hab. n. med. Beata Kręcisz będzie radzić czym powinny kierować się osoby chore dermatologicznie podczas wybierania drogi zawodowej.  To wydarzenie ma na celu też zwrócenie szczególnej uwagi osób dotkniętych Atopowym Zapaleniem Skóry na ich zwiększoną podatność na zachorowania na czerniaka. Dlatego o bardzo ważnej profilaktyce oraz o zapobieganiu temu złośliwemu nowotworowi skóry będzie mówiła dermatolog Monika Kucharczyk.  Warto też wiedzieć, że leczenie łuszczycy nie musi opierać się wyłącznie na środkach farmakologicznych, coraz częściej można spotkać się z informacjami na temat naturalnych terapii, o których będzie można dowiedzieć się więcej podczas prelekcji dr Marii Matejko. Organizatorzy zapraszają również na spotkanie z doktorem Zbigniewem Guzerą, który w trosce o chorych i ich bliskich poprowadzi prezentację „Łuszczycowe Zapalenie Stawów, kompendium wiedzy pacjenta”.

Udział w wydarzeniu AtoPsoriaDerm jest bezpłatny, a uczestnicy będą mogli skorzystać ze strefy konsultacji, w której przeprowadzane będą, m.in. badania dermatoskopowe zmian skórnych, czy porady z zakresu podologii.

AtoPsoriaDerm to targi na których warto się odwiedzić, aby poszerzyć swoje spectrum wiedzy na temat tych trudnych do całkowitego zwalczenia tej przypadłości. Zatem, warto zaczerpnąć z wiedzy specjalistów, którzy przyjeżdżają do Kielc właśnie po to, aby pomagać ludziom w walce z tymi chorobami. Można również poznać osoby mające podobne problemy i wymienić się doświadczeniami.

Podczas III Targów dla Pacjentów z Łuszczycą, Łuszczycowym Zapaleniem Stawów i Atopowym Zapaleniem omówione zostaną różne rodzaje zachorowań. Każdy chory dzięki temu dowie się na jakim stadium znajduje się jego konkretny przypadek.

III Targi dla Pacjentów z Łuszczycą, Łuszczycowym Zapaleniem Stawów i Atopowym Zapaleniem Skóry już 8 czerwca w Targach Kielce.

Podziel się wiedzą!