7 rzeczy, o których nie wiesz będąc na pigułkach

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Pigułka antykoncepcyjna istnieje już od wielu lat na rynku. Choć ceniona jest za swoje zalety, to rzadko mówi się o jej wadach albo nietypowym wpływie na organizm. Co ciekawego warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Nie masz jajeczek

Jeden z głównych sposobów działania pigułek antykoncepcyjnych polega na zapobieganiu owulacji. W przypadku pominięcia 1-2 dawek, owulacja może jeszcze wystąpić, jednak wiele preparatów na wszelki wypadek oddziałują jeszcze w inny sposób (tak na wszelki wypadek), np. utrudniając implementację zapłodnionego już zarodka.

“Nieprawdziwy” okres

Przy prawidłowym dawkowaniu antykoncepcji, pojawiający się okres jest inny od tego typowego – to krwawienie odstawienne, często o lżejszym przebiegu od typowego okresu.

Stabilizuje się poziom hormonów

Pigułka sprawia, że poziom estrogenu i progesteronu precyzyjnie stabilizuje się, co normalnie jest trudne do osiągnięcia przez organizm. Wahania hormonów zwykle oddziałują na ciało, dlatego pigułki antykoncepcyjne są często przepisywane w celu leczenia wielu schorzeń (choćby trądziku lub wahań nastroju).


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Każda tabletka jest inna

Pigułki zawierają różne typy hormonów, np. lewonorgestrel lub drospirenon. Syntetyczne hormony mogą wchodzić w różne reakcje – u każdego w inne. Przez to u jednych lepiej sprawdza się jedna marka tabletki antykoncepcyjnej, a u innych druga. Właśnie dlatego ważne jest, by ginekolog podszedł do pacjenta indywidualnie, a nie do wszystkich tak samo.

Nie przytyjesz

To popularny mit, który wywodzi się jeszcze z czasów pierwszych pigułek antykoncepcyjnych (czyli z lat 60′ ubiegłego wieku), które zawierały wyższy poziom estrogenu i powodowały mnóstwo skutków ubocznych – m.in. zatrzymywały wodę w organizmie co wpływało na wzrost masy ciała oraz pobudzały apetyt. Dzisiejsze tabletki są dużo doskonalsze i nawet jeśli chwilowo zatrzymają wodę w organizmie, to przypadłość i tak ustępuje najpóźniej po kilku miesiącach.

Ciąża bez problemu

Panuje opinia, że po zażywaniu doustnej antykoncepcji później trudno jest zajść w ciążę. Tak naprawdę zazwyczaj nie ma z tym problemu już zaraz po odstawieniu, a w przypadku długotrwałego zażywania zazwyczaj należy odczekać do pierwszego, naturalnego okresu – wtedy płodność wróci z powrotem.

Antykoncepcja wpływa na węch

Badania wykazały, że owulacja wyostrza zmysły, a kobiety stają się bardziej wrażliwe na zapachy. W związku z tym, że pigułki blokują owulację, to wrażliwość na zapach może nieco się zmniejszyć. 

Współczesna antykoncepcja jest już dobrze przebadana i dopracowana. Można stosować ją bez obaw, choć warto być świadomym wpływu na organizm. ❅

Podziel się wiedzą!