7 rzeczy, o których nie wiesz będąc na pigułkach

Podziel się wiedzą!

Pigułka antykoncepcyjna istnieje już od wielu lat na rynku. Choć ceniona jest za swoje zalety, to rzadko mówi się o jej wadach albo nietypowym wpływie na organizm. Co ciekawego warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Nie masz jajeczek

Jeden z głównych sposobów działania pigułek antykoncepcyjnych polega na zapobieganiu owulacji. W przypadku pominięcia 1-2 dawek, owulacja może jeszcze wystąpić, jednak wiele preparatów na wszelki wypadek oddziałują jeszcze w inny sposób (tak na wszelki wypadek), np. utrudniając implementację zapłodnionego już zarodka.

“Nieprawdziwy” okres

Przy prawidłowym dawkowaniu antykoncepcji, pojawiający się okres jest inny od tego typowego – to krwawienie odstawienne, często o lżejszym przebiegu od typowego okresu.

Stabilizuje się poziom hormonów

Pigułka sprawia, że poziom estrogenu i progesteronu precyzyjnie stabilizuje się, co normalnie jest trudne do osiągnięcia przez organizm. Wahania hormonów zwykle oddziałują na ciało, dlatego pigułki antykoncepcyjne są często przepisywane w celu leczenia wielu schorzeń (choćby trądziku lub wahań nastroju).

Każda tabletka jest inna

Pigułki zawierają różne typy hormonów, np. lewonorgestrel lub drospirenon. Syntetyczne hormony mogą wchodzić w różne reakcje – u każdego w inne. Przez to u jednych lepiej sprawdza się jedna marka tabletki antykoncepcyjnej, a u innych druga. Właśnie dlatego ważne jest, by ginekolog podszedł do pacjenta indywidualnie, a nie do wszystkich tak samo.

Nie przytyjesz

To popularny mit, który wywodzi się jeszcze z czasów pierwszych pigułek antykoncepcyjnych (czyli z lat 60′ ubiegłego wieku), które zawierały wyższy poziom estrogenu i powodowały mnóstwo skutków ubocznych – m.in. zatrzymywały wodę w organizmie co wpływało na wzrost masy ciała oraz pobudzały apetyt. Dzisiejsze tabletki są dużo doskonalsze i nawet jeśli chwilowo zatrzymają wodę w organizmie, to przypadłość i tak ustępuje najpóźniej po kilku miesiącach.

Ciąża bez problemu

Panuje opinia, że po zażywaniu doustnej antykoncepcji później trudno jest zajść w ciążę. Tak naprawdę zazwyczaj nie ma z tym problemu już zaraz po odstawieniu, a w przypadku długotrwałego zażywania zazwyczaj należy odczekać do pierwszego, naturalnego okresu – wtedy płodność wróci z powrotem.

Antykoncepcja wpływa na węch

Badania wykazały, że owulacja wyostrza zmysły, a kobiety stają się bardziej wrażliwe na zapachy. W związku z tym, że pigułki blokują owulację, to wrażliwość na zapach może nieco się zmniejszyć. 

Współczesna antykoncepcja jest już dobrze przebadana i dopracowana. Można stosować ją bez obaw, choć warto być świadomym wpływu na organizm. ❅

Podziel się wiedzą!