5 kroków leczenia oparzeń słonecznych

Podziel się wiedzą!

Moc zimnego kefiru czy śmietany podczas oparzeń słonecznych chyba każdy zdołał poznać, przynajmniej ze słyszenia. Istnieją też jednak inne sposoby na doprowadzenie do ładu spalonej na słońcu skóry. Tylko jakie?

Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z konieczności stosowania kremu z filtrem. Niestety, czasami mimo dokładnego zabezpieczenia każdego skrawka ciała, skóra i tak ulegnie poparzeniom słonecznym z powodu zbyt dużej ilości promieniowania UV. Wtedy nawet krem z wysokim filtrem SPF może zawieść i pozostanie tylko rekonwalescencja. 

Zmian spowodowanych oddziaływaniem promieniowania UV na skórę nie można co prawda cofnąć, ale za to jest możliwe przyspieszenie procesu regeneracji i gojenia. Oto kilka z najskuteczniejszych sposobów.

1. Zadziałaj od środka

Gdy wracasz z plaży do domu i w lusterku zobaczysz, że masz kłopoty, wykorzystaj nie tylko środki zewnętrzne. Poparzenie słoneczne jest reakcją zapalną, dlatego dobrym pomysłem jest sięgnięcie po pigułkę przeciwzapalną dostępną bez recepty – np. zawierającą ibuprofen lub aspirynę. Takie działanie pomoże nie tylko złagodzić ból, ale również zahamować dalszy rozwój poparzenia słonecznego.

2. Ochłoń

Po dotarciu do domu od razu wskocz pod chłodny prysznic. Dzięki temu uspokoisz skórę, pozbędziesz się drażniącego chloru lub soli oraz piasku, które negatywnie działają na spaloną słońcem skórę. A może lepsza będzie kąpiel zamiast prysznica? Świetny pomysł! Do chłodnej wody dodaj szklankę owsa, ma niesamowite właściwości łagodzące.

3. Zrób kompres

Nie potrzebujesz wielu składników. Wymieszaj chude mleko, białka jaj i ostudzoną zieloną herbatę. Nasącz mieszanką kompres i ułóż na zaczerwienionych miejscach. Mleko i białko koją, a herbata ogranicza stan zapalny.

4. Nawilżaj

Słońce wyciąga wilgoć ze skóry, dlatego musisz ją regularnie uzupełniać. Najlepiej użyć balsamów do ciała, które zawierają kwas hialuronowy, aloes czy glicerynę. Doskonale sprawdzają się również ekstrakty z brzozy białej czy krwawnika pospolitego, które wspólnie nie tylko koją skórę, ale również wspomagają jej odbudowę. Można je znaleźć w kosmetykach naturalnych i wegańskich. Ponadto skóra szybciej odzyska utraconą jędrność i miękkość, a także zdrowy koloryt. Takie balsamy warto przechowywać w lodówce – przyniosą wtedy dodatkowe ukojenie po kąpielach słonecznych. Z kolei silnie poparzone miejsca (np. nos) można posmarować maścią hydrokortyzonową.

5. Pij dużo wody

Słońce odprowadza wodę nie tylko ze skóry, ale również z całego ciała. Przeciwdziałaj dalszym uszkodzeniom pijąc dużo wody i jedząc owoce – najlepiej arbuza, melona, winogrono. Dzięki tym 5 prostym krokom poparzenia słoneczne przestaną być tak dokuczliwe! ✴︎

Podziel się wiedzą!